85.6k views
4 votes
one pound of grapes cost $1.55 which equation correctly shows a pair of equivalent ratios that can be used to find the cost of 3.5 lb of grapes​

one pound of grapes cost $1.55 which equation correctly shows a pair of equivalent-example-1

1 Answer

4 votes

Answer:


$ \frac{\textbf{1.55}}{\textbf{1}} \hspace{1mm} \textbf{=} \hspace{1mm} \frac{\textbf{x}}{\textbf{3.5}} $

Explanation:

Let us assume that the total cost of the grapes = x $.

Given that it costs 1.55 $ for one pound. We are asked to determine how much it would cost for 3.5 pounds.

note that for one pound you pay 1.55 so how much should you pay for 3.5 pounds? Clearly, the cost increases with the increase in weight of the item.

This is equal to
$ (1.55)/(1) * 3.5 = x $


$ \iff (1.55)/(1) = (x)/(3.5) $

Hence, the answer.

User Twitchax
by
6.1k points