Answer:
The PT station is at 485+20.02 and 21.92 ft are to be cleared from the lane's shoulder to provide adequate stopping sight distance.
Step-by-step explanation:
From table 3.5 of Traffic Engineering by Mannering
R_v=835
R=835+(10ft/2)= 840 ft.
Now T is given as
T=R tan(Δ/2)
Here Δ is the central angle of curve given as 35°
So
T=R tan(Δ/2)
T=840 x tan(35/2)
T=840 x tan(17.5)
T=264.85
Now
STA PC=482+72-(2+64.85)=480+07.15
Also L is given as
L=(π/180)RΔ
Here R is the radius calculated as 840 ft, Δ is the angle given as 35°.
L=(π/180)RΔ
L=(π/180)x840 x35
L=512.87 ft
STA PT=480+07.15+5+12.87=485+20.02
Now Ms is the minimum distance which is given as

Here R_v is given as 835
SSD for 50 mi/hr is given as 425 ft from table 3.1 of Traffic Engineering by Mannering
So Ms is

Now for the clearance from the inside lane
Ms=Ms-lane length
Ms=26.92-5= 21.92 ft.
So the PT station is at 485+20.02 and 21.92 ft are to be cleared from the lane's shoulder to provide adequate stopping sight distance.