213k views
4 votes
Can anyone help! I have done 1 and 3 but I’m lost on the rest! Will give extra points!

Can anyone help! I have done 1 and 3 but I’m lost on the rest! Will give extra points-example-1
User RobLL
by
7.8k points

1 Answer

0 votes

Problem 1

The value $32.55 is the correct answer.

=================================================

Problem 2

In the previous problem, we knew the value of P to find the value of C

For this current problem, it's the reverse situation. This time we know that C = 75 and we use this to find P

In this case, R = 0.065

P + RP = C

P(1+R) = C

P(1+0.065) = 75

1.065P = 75

P = 75/(1.065)

P = 70.4225352 approximately

P = 70.42 after rounding to the nearest penny

The highest price she can afford is $70.42, which is the cost before tax. The cost after tax would be the $75 mentioned.

Answer: 70.42

=================================================

Problem 3

The value $29.50 is the correct answer.

=================================================

Problem 4

When it comes to tipping problems, think of it like a sales tax.

We don't know what the tip percentage rate is, so R is unknown and we need to solve for it.

The old price is P = 35 and it increases to C = 42 after the tip is included.

P + RP = C

P(1+R) = C

35(1+R) = 42

1+R = 42/35

1+R = 1.2

R = 1.2-1

R = 0.20

Answer: 20%

=================================================

Problem 5

Assuming her account uses simple interest (and not compound interest), then we compute the simple interest like this

i = P*r*t

i = 400*0.045*1

i = 18

Answer: She earns $18 in interest

=================================================

Problem 6

This is going to use the same formula as problem 5. This time we don't know what P is

i = P*r*t

105 = P*0.07*1

105 = 0.07P

0.07P = 105

P = 105/(0.07)

P = 1500

Answer: Mr. Cota started with $1500

=================================================

Problem 7

S = L - RL

S = 39 - (1/4)*39

S = 39 - 9.75

S = 29.25

Answer: $29.25 is the sale price

=================================================

Problem 8

S = L - RL

14 = 20 - R*20

14 = 20(1 - R)

14/20 = 1-R

0.70 = 1-R

0.70+R = 1

R = 1 - 0.70

R = 0.30

Answer: The discount rate is 30%

=================================================

Problem 9

Each shirt costs $12 originally, but they are on sale for 20% off. Let's compute the sale price (S)

S = L - RL

S = 12 - 0.20*12

S = 12 - 2.40

S = 9.60

The sale price is $9.60 per shirt. Three of them will cost 3*9.60 = 28.80 dollars before tax.

The cost after tax is...

C = P + RP

C = 28.80 + 0.05*28.80

C = 28.80 + 1.44

C = 30.24

Answer: He spent $30.24 in total

User Pravin Kamble
by
8.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories