43.1k views
1 vote
Given that the cost of a 10 inch (in diameter) pizza is $11 and the cost of a 20 inch pizza (in diameter) is $22, would it make more sense to buy two 10 inch pizzas or one 20 inch pizza? Explain your answer in detail.

1 Answer

1 vote

Answer:

it makes more sense to buy one 20 inch pizza

Explanation:

step 1

Find the area of a 10 inch pizza

The area of a pizza ( circle) is equal to


A=\pi r^(2)

we have


r=10/2=5\ in ---> the radius is half the diameter

substitute


A=\pi (5)^(2)


A=25\pi\ in^2

assume


\pi =3.14


A=25(3.14)=78.5\ in^2

step 2

Find the cost of a 10 in pizza per square inch

Divide the cost by the area


(11)/(78.5)= \$0.14\ per\ square\ inch

step 3

Find the area of a 20 inch pizza

The area of a pizza ( circle) is equal to


A=\pi r^(2)

we have


r=20/2=10\ in ---> the radius is half the diameter

substitute


A=\pi (10)^(2)\\A=100\pi\ in^2

assume


\pi =3.14


A=100(3.14)=314\ in^2

step 4

Find the cost of a 20 in pizza per square inch

Divide the cost by the area


(22)/(314)= \$0.07\ per\ square\ inch

therefore

it makes more sense to buy one 20 inch pizza (because the unit rate is less)

User Dureuill
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories