9.6k views
23 votes
2. Lindsay has $75 to spend on a stereo boom box. The sales tax rate is 6.5%.

What is the highest price boom box she can afford to buy?

User Vamshi
by
7.5k points

1 Answer

3 votes
6.5% = 0.065

0.065 x 75 = 4.875

75 + 4.875 = 79.875
The highest price is 79.875
User Wilsonpage
by
6.3k points