menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
The cost for a pack of 8 padlocks is 19.20. Find the unit price in dollars per padlock. if necessary, round your answer to the nearest cent.
asked
Mar 18, 2021
206k
views
0
votes
The cost for a pack of 8 padlocks is 19.20. Find the unit price in dollars per padlock. if necessary, round your answer to the nearest cent.
Mathematics
middle-school
Ross W
asked
by
Ross W
9.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
19.2 / 8 = 2.4
$2.40 is your answer
Yoshioka
answered
Mar 22, 2021
by
Yoshioka
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 1, 2017
122k
views
It costs $19.20 for a pack of 8 padlocks. Find the unit price in dollars per padlock. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Derorrist
asked
Oct 1, 2017
by
Derorrist
8.7k
points
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
122k
views
asked
Feb 16, 2018
134k
views
The cost for a pack of 6 padlocks is $23.40 . Find the unit price in dollars per padlock. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Dpant
asked
Feb 16, 2018
by
Dpant
8.5k
points
Mathematics
college
2
answers
3
votes
134k
views
asked
Oct 12, 2018
182k
views
It cost 23.80 for a pack of 7 padlocks find the unit price in dollars per padlock. If necessary round your answer to the nearest cent
Eugene Bosikov
asked
Oct 12, 2018
by
Eugene Bosikov
8.0k
points
Mathematics
college
1
answer
3
votes
182k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
9/10 divided by (1/10 plus 2/5)
Please solve the following equation. x-6x=56
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org