Answer:
-

Step-by-step explanation:
We are given that
Mass of cars= m=1900 kg
Initial speed of car=u=20 m/s
Final speed of car=v=0
Time=
=1.3 s
We have to find the average force exerted on the car.
Average force=




Hence, the average force exerted on the car that hits a line of water barrels=-
