39.7k views
11 votes
Walnuts are priced

according to the chart
below.
POUNDS (LBS)
COST (S)
3
$7.77
5
$ 12.95
8
$20.72
What is price per pound for the
walnuts?
A.
$2.59
B. $3.86
C. $2.17
D. $3.07

Walnuts are priced according to the chart below. POUNDS (LBS) COST (S) 3 $7.77 5 $ 12.95 8 $20.72 What-example-1

2 Answers

5 votes
I’m pretty sure it is A 2.59 because you want to find the unit rate so you divide 12.95 by 5 and get 2.59
User Ericjbasti
by
4.9k points
5 votes

Answer:

A. $2.59

Explanation:

If you divide the costs by the pounds:
3/7.77 = 2.59
12.95/5 = 2.59
20.72/8 = 2.59
Therefore, the answers is $2.59
Hope this helps :)

User PJUK
by
5.3k points