Answer:
The maximum speed of the object is 0.662 m/s.
Step-by-step explanation:
Given that,
Mass of the object, m = 0.67 kg
Spring constant of the spring, k = 15 N/m
The spring is pulled 14 cm or 0.14 m from the equilibrium position and released.
To find,
The maximum speed of the object.
Solution,
The maximum speed of the object is given by :
........(1)
Where



So,

v = 0.662 m/s
So, the maximum speed of the object is 0.662 m/s.