129k views
1 vote
What is the peak runoff discharge for a 1.3 in/hr storm event from a 9.4-acre concrete-paved parking lot (C

User Flossfan
by
7.6k points

1 Answer

2 votes

Answer:

331809.5gallon/hr or 92.16gallon/s

Step-by-step explanation:

What is the peak runoff discharge for a 1.3 in/hr storm event from a 9.4-acre concrete-paved parking lot (C

convert 9.4 acre to inches we have=5.896*10^7

How to calculate Peak runoff discharge

1. take the dimension of the roof

2. multiply the dimension by the n umber of inches of rainfall

3. Divide by 231 to get gallon equivalence (because 1 gallon = 231 cubic inches)

5.896*10^7*1.3

7.66*10^7 cubic inches/hr

1 gallon=231 cubic inches

7.66*10^7 cubic inches=331809.5gallon/hr or 92.16gallon/s

this is gotten by converting 1 hr to seconds

331809.5gallon/hr /3600s=92.16gallon/s

User Mechlar
by
6.9k points