127k views
2 votes
A 20-pound bag of dog food costs $16. What is the unit price per pound? ​

2 Answers

2 votes

Answer:

0.8 is the unit price per pound

Explanation:

If you divide the price ($16) by the amount (20 pounds) then you will get the unit price per pound (0.8)

So, 16 ÷ 20 = 0.8

User Teo Sartori
by
7.8k points
2 votes

Answer:

0.8

Explanation:

To calculate the cost of any item per pound, divide the cost of the item by its weight in pounds: cost ÷ pounds = cost per pound.

Hope This Helped!!

A 20-pound bag of dog food costs $16. What is the unit price per pound? ​-example-1
User Babi
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories