173k views
1 vote
. A box of national brand cornflakes is $2.09 for 12 ounces. A box of store label cornflakes is $3.09 for 20 ounces. If you have a 15% off coupon for the national brand, which is the better buy?

User Dotnetster
by
8.1k points

1 Answer

5 votes

Answer:

It will be better to buy the national brand cornflakes as it is less costlier.

Explanation:

A box of national brand cornflakes is $2.09 for 12 ounces.

So, per ounce cornflakes of national brand costs
(2.09)/(12) = 0.174 dollars.

Now, if I have a 15% off coupon for the national brand, then the per-ounce cost for national brand cornflakes will be
0.174(1 - (15)/(100)) = 0.148 dollars.

It is given that a box of store label cornflakes is $3.09 for 20 ounces.

Then the per-ounce cost for store label cornflakes will be
(3.09)/(20) = 0.154 dollars.

Therefore, it will be better to buy the national brand cornflakes as it is less costly. (Answer)

User Alexander Ushakov
by
8.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.