173k views
1 vote
. A box of national brand cornflakes is $2.09 for 12 ounces. A box of store label cornflakes is $3.09 for 20 ounces. If you have a 15% off coupon for the national brand, which is the better buy?

User Dotnetster
by
5.4k points

1 Answer

5 votes

Answer:

It will be better to buy the national brand cornflakes as it is less costlier.

Explanation:

A box of national brand cornflakes is $2.09 for 12 ounces.

So, per ounce cornflakes of national brand costs
(2.09)/(12) = 0.174 dollars.

Now, if I have a 15% off coupon for the national brand, then the per-ounce cost for national brand cornflakes will be
0.174(1 - (15)/(100)) = 0.148 dollars.

It is given that a box of store label cornflakes is $3.09 for 20 ounces.

Then the per-ounce cost for store label cornflakes will be
(3.09)/(20) = 0.154 dollars.

Therefore, it will be better to buy the national brand cornflakes as it is less costly. (Answer)

User Alexander Ushakov
by
5.6k points