26.9k views
3 votes
A campus apartment has two bedrooms and two attached bathrooms and rents for $1,025 per month plus an average of $60 per month for electricity. You are a student and would have the option of splitting the rent with a fellow student 60/40. You pay 40% as your name is on the lease. Your scholarship gives you $700 per month for housing. What can you save above your out of pocket housing cost with your scholarship and your roommate's contribution in an Academic Year (8 months).

User Taxilian
by
5.8k points

2 Answers

5 votes

Answer:

$2,128

Explanation:

Expenses is allocated based on the decided ratios. Expenses and Inflows

Expenses will be calculated for 8 Months time period.

Rent = 1,025 x 8 months = $8,200

Electricity Expense = $60 x 8 = $480

Total Expense = $8,200 + $480 = $8,680

Total Scholarship = $700 x 8 = $5,600

Out of Pocket Cost = $8,680 x 40% = $3,472

Saving is the difference between The scholarship received and the Expenses made from pocket.

Saving = $5,600 - $3,472 = $2,128

User Alexander Kohler
by
6.3k points
4 votes

I can save $2,128 in my academic year and my roommate can save $392 in their academic year.

Step-by-step explanation:

Total housing amount= rent + electricity= $1,025 + $60= $1,085 per month

My rent is 40% of $1,085 which equals $434 a month while my roommate’s rent would be 60% of $1,085 which equals $651 a month.

The scholarship gives me $700 a month for housing out of which I spend $434 and my roommate spends $651.

I save; $700 - $434 = $266 a month

My roommate saves; $700 - $651 = $49 a month.

An academic year lasts for 8 months so my savings= $266 x 8 = $2,128

My roommate’s savings= $49 x 8 = $392

User Phildo
by
6.4k points