147k views
0 votes
If 2.25 g of NH 3 reacts with 3.38 g of O2 and produces 0.450 L of N 2 at 295 K and 1.00 atm , which reactant is limiting?

User Ucefkh
by
7.5k points

1 Answer

4 votes

Answer:

NH3 is the limiting reactant. O2 is in excess and there will remain 0.224 grams O2

Step-by-step explanation:

Step 1: Data given

Mass of NH3 = 2.25 grams

Mass of O2 = 3.38 grams

Volume of N2 = 0.450 L

Temperature = 295 K

Pressure = 1.00 atm

Molar mass NH3 = 17.03 g/mol

Molar mass O2 = 32 g/mol

Molar mass of N2 = 28 g/mol

Molar mass of H2O = 18.02 g/mol

Step 2: The balanced equation

4NH3 + 3O2 → 2N2 + 6H2O

Step 3: Calculate moles NH3

Moles NH3 = mass NH3 / molar mass NH3

Moles NH3 = 2.25 grams / 17.03 g/mol

Moles NH3 = 0.132 moles

Step 4: Calculate moles O2

Moles O2 = mass O2 / molar mass O2

Moles O2 = 3.38 grams / 32 g/mol

Moles O2 = 0.106 moles

Step 5: Calculate limiting reactant

For 4 moles NH3 we need 3 moles O2 to produce 2 moles N2 and 6 moles H2O

NH3 is the limiting reactant. It will completely be consumed (0.132 moles)

O2 is in excess. There will react 3/4 * 0.132 = 0.099 moles O2

There will remain 0.106 -0.099 = 0.007 moles O2

This is 0.007 moles * 32 g/mol = 0.224 grams

NH3 is the limiting reactant. O2 is in excess and there will remain 0.224 grams O2

User Mirthbottle
by
8.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.