Answer:
2387350 Nm
0.929 degrees
Step-by-step explanation:
w = 2*pi*f = 2*pi*600/60 = 62.831 rad/s
Given data:
P = 300*10^3 W ; G = 75 GPa ; d = 0.1m ; r = 0.05m

Tmax is the torque at any point of part AB and is equal to T generated at point A, and from B to D the power and torque will be removed by gears.
