44.9k views
5 votes
You need to purchase a textbook for nursing school.The book costs $80.00,and the sales tax where you are are purchasing the book is 8.25%.You have $100.How much change will you receive back?1. $5.202. $7.353. $13.405. $19.956. $21.25

User Dkris
by
7.3k points

1 Answer

2 votes

Answer:

You will receive $13.40 back

Explanation:

To get the total price of the book we need to calculate the 8,25% as follows:

Interest=
80*8,25/100=6,6

Then the total price is:
80+6,6\\Total=86,6

And the change is finally the difference:

Change=
100-86,6=13,40$

User Vadziec Poplavsky
by
6.9k points