menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 2-pint bottle of dish soap costs $9.44. What is the price per cup?
asked
Jan 10, 2021
139k
views
3
votes
A 2-pint bottle of dish soap costs $9.44. What is the price per cup?
Mathematics
middle-school
Patrick Canfield
asked
by
Patrick Canfield
4.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
$2.36 per cup. there are two cups in a pint, so if there are 2 pints then there are 4 cups. 9.44/ 4 is 2.36
Abolfoooud
answered
Jan 15, 2021
by
Abolfoooud
5.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.7m
answers
Other Questions
Pizza planet is running a special 3 pizzas for 16.50. What is the unit rate for one pizza
What number is halfway between 0 and 18
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?
I need to simplify this expression.
Need answer to math problem!!!
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org