139k views
3 votes
A 2-pint bottle of dish soap costs $9.44. What is the price per cup?

1 Answer

3 votes
$2.36 per cup. there are two cups in a pint, so if there are 2 pints then there are 4 cups. 9.44/ 4 is 2.36
User Abolfoooud
by
5.1k points