160k views
3 votes
Steve and Elsie are camping in the desert, but have decided to part ways. Steve heads north, at 8 AM, and walks steadily at 2 miles per hour. Elsie sleeps in, and starts walking west at 2.5 miles per hour starting at 10 AM. When will the distance between them be 25 miles?

User Dan Scally
by
6.9k points

1 Answer

0 votes

Answer:

2.57 hours

Step-by-step explanation:

Let t (hours) be the times it takes for Elsie to walk until they are 25 miles apart. Since Steve is 2 hours earlier, the time it takes for him is t + 2

Distance Steve covers to the North is
s_s =  2(t + 2)

Distance that Elsie covers to the West is
s_e = 2.5t

Distance between Steve and Elsie is


√(s_s^2 + s_e^2) = √((2(t+2))^2 + (2.5t)^2) = 25

We can solve for t by raise the power on both sides to the 2nd


(2(t+2))^2 + (2.5t)^2 = 25^2 = 625


4(t+2)^2 + 6.25t^2 = 625


4(t^2 + 4t + 4) + 6.25t^2 = 625


10.25t^2 + 16t - 609 = 0


t= (-b \pm √(b^2 - 4ac))/(2a)


t= (-16\pm √((16)^2 - 4*(10.25)*(-109)))/(2*(10.25))


t= (-16\pm68.74)/(20.5)

t = 2.57 or t = -4.13

Since t can only be positive we will pick t = 2.57 hours

User Histocrat
by
6.7k points