97.6k views
5 votes
Red grapes cost $2.49 per pound.Which of the following equations shows the relationship between the cost c and the number of pounds of grapes p?

User Kask
by
7.9k points

1 Answer

3 votes

Answer: C=2.49p

Explanation:

Since each pound is $2.49, the cost is 2.49 dollars per pound

User Javiss
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.