13.2k views
0 votes
Which set of paper towels is the better buy? 9 rolls for $8.73 or 14 rolls for $12.32?

User Rut Shah
by
7.8k points

1 Answer

1 vote

Answer:

The $12.32 package of paper towels is the better buy, because it is only 88 cents per roll, and the $8.73 package is 97 cents per roll.

Explanation:

8.73/9=0.97

12.32/14=0.88

0.97 > 0.88

Hope this helped! :)

User Tschwab
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories