13.2k views
0 votes
Which set of paper towels is the better buy? 9 rolls for $8.73 or 14 rolls for $12.32?

User Rut Shah
by
5.8k points

1 Answer

1 vote

Answer:

The $12.32 package of paper towels is the better buy, because it is only 88 cents per roll, and the $8.73 package is 97 cents per roll.

Explanation:

8.73/9=0.97

12.32/14=0.88

0.97 > 0.88

Hope this helped! :)

User Tschwab
by
5.3k points