231k views
5 votes
Lauren knows that she can buy 10 oranges for $15. How much should she expect to pay for 2 oranges?

2 Answers

4 votes
3 dollars hope this helped :)
User Gsg
by
8.3k points
3 votes
$15/10= $1.5 per orange. $1.5 + $1.5 = $3 for 2 oranges
User Danpalmer
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories