menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Lauren knows that she can buy 10 oranges for $15. How much should she expect to pay for 2 oranges?
asked
Oct 10, 2021
231k
views
5
votes
Lauren knows that she can buy 10 oranges for $15. How much should she expect to pay for 2 oranges?
Mathematics
middle-school
Farshad Jahanmanesh
asked
by
Farshad Jahanmanesh
4.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
3 dollars hope this helped :)
Gsg
answered
Oct 12, 2021
by
Gsg
6.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
$15/10= $1.5 per orange. $1.5 + $1.5 = $3 for 2 oranges
Danpalmer
answered
Oct 16, 2021
by
Danpalmer
6.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.6m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
What is the initial value and what does it represent? $4, the cost per item $4, the cost of the catalog $6, the cost per item $6, the cost of the catalog?
What is distributive property ?
What is the measure of xyz
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org