menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Help ASAP need the CORRECT answer for this please. A painter charges $15.29 per hour, plus an additional amount for the supplies. If he made $157.18 on a job where he worked 5 h…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Help ASAP need the CORRECT answer for this please. A painter charges $15.29 per hour, plus an additional amount for the supplies. If he made $157.18 on a job where he worked 5 h…
asked
Dec 18, 2021
3.3k
views
1
vote
Help ASAP need the CORRECT answer for this please.
A painter charges $15.29 per hour, plus an additional amount for the supplies. If he made $157.18 on a job where he worked 5 hours, how much did the supplies cost?
A. $90.73
B. $76.45
C. $80.73
Mathematics
middle-school
Ryan Lyu
asked
by
Ryan Lyu
8.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
The answer is C
Since we don’t know how much supplies cost in general it would be better to first find out how much the painter charges for the 5 hours
15.28 x 5 = 76.45$
Now that we know that we just need to solve for the difference. So subtract the total cost to the amount he charged for 5 hours of work
157.18 - 76.45 = 80.73
Ansar Samad
answered
Dec 24, 2021
by
Ansar Samad
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Dec 1, 2020
146k
views
A painter charges $15.53 per hour, plus an additional amount for the supplies. If he made $157.80 on a job where he worked 5 hours, how much did the supplies cost?
Zigu
asked
Dec 1, 2020
by
Zigu
8.6k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
146k
views
asked
Dec 3, 2020
218k
views
A painter charges $15.53 per hour, plus an additional amount for the supplies. If he made $157.80 on a job where he worked 5 hours, how much did the supplies cost?
MartinMlima
asked
Dec 3, 2020
by
MartinMlima
8.3k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
218k
views
asked
Oct 11, 2019
227k
views
mr jones has a class of 17 students. he can spend $16 on each student to buy math supplies for the year. he first buys all of his students calsulators, which cost a total of $157.59. after buying the calculators,
Shrikant Soni
asked
Oct 11, 2019
by
Shrikant Soni
7.8k
points
Mathematics
college
2
answers
0
votes
227k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org