192k views
4 votes
What is the PE of an object with a mass of 10 kg, and 2 meters up

User VKK
by
7.5k points

2 Answers

5 votes

Answer:

196.2 J

Step-by-step explanation:

PE = mass x accel. due to gravity x height

= 10 kg x 9.81 m/s² x 2 m

= 196.2 J

User YotaXP
by
7.9k points
0 votes

Answer:200 joules

Step-by-step explanation:

Potential energy=mass×acceleration due to gravity×height

Potential energy=10×10×2

Potential energy=200 joules

User Lindsay Winkler
by
6.6k points