Answer:
196.2 J
Step-by-step explanation:
PE = mass x accel. due to gravity x height
= 10 kg x 9.81 m/s² x 2 m
= 196.2 J
Answer:200 joules
Potential energy=mass×acceleration due to gravity×height
Potential energy=10×10×2
Potential energy=200 joules
7.8m questions
10.5m answers