194k views
5 votes
Zachary bought 8 hot dogs at the fair. He paid a total cost of $12.00 for the food. Find the unit cost of one hot dog.

User Tilo Mitra
by
7.9k points

2 Answers

4 votes

Answer:.66

Explanation:

You divide 8 and 12

User Immutable Brick
by
7.8k points
0 votes

Answer:

1.50$

Explanation:

you must divide the total amount of money by the amount of hotdogs bought

User Beano
by
9.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.