194k views
5 votes
Zachary bought 8 hot dogs at the fair. He paid a total cost of $12.00 for the food. Find the unit cost of one hot dog.

User Tilo Mitra
by
5.0k points

2 Answers

4 votes

Answer:.66

Explanation:

You divide 8 and 12

User Immutable Brick
by
4.9k points
0 votes

Answer:

1.50$

Explanation:

you must divide the total amount of money by the amount of hotdogs bought

User Beano
by
5.2k points