205k views
0 votes
Twelve ounces of Brand X costs $1.50. Sixteen ounces of Brand Y cost $1.92. Find the unit price of each.​

User Vadym
by
8.5k points

1 Answer

5 votes
Brand X is around 12-13 cents per ounce (12/1.50=.125) and Brand Y would be exactly 12 cents (16/1.92=12)
User Lee Baldwin
by
7.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories