205k views
0 votes
Twelve ounces of Brand X costs $1.50. Sixteen ounces of Brand Y cost $1.92. Find the unit price of each.​

User Vadym
by
4.8k points

1 Answer

5 votes
Brand X is around 12-13 cents per ounce (12/1.50=.125) and Brand Y would be exactly 12 cents (16/1.92=12)
User Lee Baldwin
by
4.3k points