menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Abby buys 4 pencils and 2 erasers for 3.58. Michael buys 1 pencil and 6 erasers for 2.49. What is the cost of 1 pencil and 1 eraser?
asked
Sep 27, 2021
100.0k
views
2
votes
Abby buys 4 pencils and 2 erasers for 3.58. Michael buys 1 pencil and 6 erasers for 2.49. What is the cost of 1 pencil and 1 eraser?
Mathematics
middle-school
Ali Elzoheiry
asked
by
Ali Elzoheiry
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Answer:
pencils= .75 erasers= .29¢
Explanation:
Blazerg
answered
Oct 2, 2021
by
Blazerg
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 4, 2021
82.5k
views
Abby buys 4 pencils and 2 erasers for $3.58. Micheal buys 1 pencil and 6 erasers for $2.49 what is the cost of 1 pencil and 1 eraser ?
Richardolsson
asked
May 4, 2021
by
Richardolsson
8.4k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
82.5k
views
asked
Dec 5, 2024
234k
views
Suppose a market basket consists of 10 pencils, 3 erasers, and 1 calculator. What is the value of this market basket if the price of a pencil is $1, the price of an eraser is $2, and the price of a calculator
Extragorey
asked
Dec 5, 2024
by
Extragorey
8.0k
points
Business
high-school
1
answer
1
vote
234k
views
asked
Jun 27, 2024
156k
views
A student purchases pencils, erasers, and paper clips from a stationery shop. A pencil costs Rs. 5, an eraser costs Re. 1, and a paper clip costs 5 paise. The student buys a total of 100 items for 100
Danilo Dughetti
asked
Jun 27, 2024
by
Danilo Dughetti
8.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
156k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org