menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
WHOEVER GETS IT FAST AND CORRECT GETS 20 POINTS A 16 ounce package of brown rice costs $1.44. What is the price per ounce? A) 6¢ B) 9¢ Eliminate C) 11¢ D) 14¢
asked
Jan 6, 2021
118k
views
2
votes
WHOEVER GETS IT FAST AND CORRECT GETS 20 POINTS
A 16 ounce package of brown rice costs $1.44. What is the price per ounce?
A) 6¢
B) 9¢
Eliminate
C) 11¢
D) 14¢
Mathematics
middle-school
Mark Kahn
asked
by
Mark Kahn
5.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
7
votes
Answer:6€
Explanation:
Imran Malek
answered
Jan 8, 2021
by
Imran Malek
5.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
Isn’t it 9c?
Because $1.44/16 is 9
Indra Basak
answered
Jan 11, 2021
by
Indra Basak
5.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.7m
questions
7.4m
answers
Other Questions
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
What is the value of x? (-4) - x = 5
Can someone help me with 5??? ASAP?
Solve for h 3h=7(2/7-3/7h)-10
1/7 + 3/14 equivalent fractions
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org