118k views
2 votes
WHOEVER GETS IT FAST AND CORRECT GETS 20 POINTS

A 16 ounce package of brown rice costs $1.44. What is the price per ounce?
A) 6¢
B) 9¢
Eliminate
C) 11¢
D) 14¢

User Mark Kahn
by
5.1k points

2 Answers

7 votes

Answer:6€

Explanation:

User Imran Malek
by
5.5k points
2 votes
Isn’t it 9c?
Because $1.44/16 is 9
User Indra Basak
by
5.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.