Answer: 8 oz drink
Explanation: In this problem, we are asked to determine which of the following drinks is a better buy.
A 8 oz drink that for $2.16 or a 10 oz drink for $2.75.
Since the drinks that we are comparing are different sizes, to determine which drink is a better buy, we first need to find the unit price of each drink which in this case is the cost per ounce of each drink.
For our first drink, since $2.16 is the cost for 8 oz, to find the cost per ounce, we divide 8 into 2.16 to get 0.27. So the 1 ounce drink has a unit price of 0.27 cents per ounce.
For our second drink, since $2.75 is the cost for 10 oz, to find the cost per ounce, we divide 10 into 2.75 to get 0.275.
Finally we want to know which drink is a better buy so we are looking for the drink with the lower unit price. Since 0.27 cents is less than 0.275 cents, the 8 oz drink has the lower unit price and is therefore the better buy.