138k views
3 votes
An 8 oz drink cost 2.16 an a 10 oz drink cost 2.75 which is better why

2 Answers

4 votes

Answer:

The better one? 8 oz

Explanation:

You might be wondering why. You divide the cost by the oz. (or like a kind of capacity measurement or like weigh) For example, 2.16/ 8 is 0.27, that means per oz it is 0.27. Then, you find it for a 10 oz that costs 2.75, that is equal to 0.275. 0.275 is more than 0.27 so a 8 oz must be better to buy.

User Jon Shier
by
5.7k points
4 votes

Answer: 8 oz drink

Explanation: In this problem, we are asked to determine which of the following drinks is a better buy.

A 8 oz drink that for $2.16 or a 10 oz drink for $2.75.

Since the drinks that we are comparing are different sizes, to determine which drink is a better buy, we first need to find the unit price of each drink which in this case is the cost per ounce of each drink.

For our first drink, since $2.16 is the cost for 8 oz, to find the cost per ounce, we divide 8 into 2.16 to get 0.27. So the 1 ounce drink has a unit price of 0.27 cents per ounce.

For our second drink, since $2.75 is the cost for 10 oz, to find the cost per ounce, we divide 10 into 2.75 to get 0.275.

Finally we want to know which drink is a better buy so we are looking for the drink with the lower unit price. Since 0.27 cents is less than 0.275 cents, the 8 oz drink has the lower unit price and is therefore the better buy.

User Brandon Howard
by
6.7k points