Answer:
Explanation:
a steel batch of t = 830 c is quenched in an oil bath (mol = 450kg / tol = 20c). What is the maximum mass of steel in kg allowed in the batch. Have the oil not heated up to more than 30 c?
useful data: ol c = 1.8kj / (kg.K)
steel: c = 0.49kj / (kg.K m steel = kg