200k views
5 votes
which cost the most per ounce 60 ounces of peanutt butter for 5.40,28 ounces for 2.24 or 16 ounces for 1.1.76

User AmGates
by
8.0k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The 16 ounces at 1.76.

Explanation:

Divide total cost by the quantity to get cost per unit.

Ounces Cost Cost/Ounce

60 5.40 0.09

28 2.24 0.08

16 1.76 0.11

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.