199k views
5 votes
At the local deli, David bought two ginger ales and two bagels for $6.60. Sumaiya bought four ginger ales and three bagels for $11.70.

Find the exact cost of one bagel and one ginger ale.


PLS HELP

1 Answer

6 votes

Explanation:

let the ginger ales be $x and the bagels $y.

Case 1, 2x+2y=6.60 x+y=3.30 ......1

Case 2, 4x+3y=11.70. .....2

1, x+y=3.30...×4

2, 4x+3y=11.70...×1

1, 4x+4y=13.20

2, 4x+3y=11.70

(-) (-) (-)

____________

y=1.50

____________

now, placing the value of y in equation 1,

x+y=3.30

x+1.50=3.30

x=1.80

therefore, the exact cost of one bagel and one ginger ale is $1.50 and $1.80 respectively.

hope this helps you.

User Herman Toothrot
by
8.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories