Answer:

Step-by-step explanation:
We want to find how fast a branch is falling after 0.28 seconds.
Essentially, we want to find its final velocity at exactly 0.28 seconds. We will use the following kinematic equation:

The branch fell from the tree, so it initially started at rest or 0 meters per second. The branch is in free fall, so its acceleration is due to gravity, or 9.8 meters per second squared. It falls for 0.28 seconds.
= 0 m/s - a= 9.8 m/s²
- t= 0.28 s
Substitute the values into the formula.

Multiply the numbers in parentheses.


Add.

The original measurement of time has 2 significant figures, so our answer must have the same. For the number we found, that is the tenth place. The 4 in the hundredth place tells us to leave the 7.

The branch is moving at a velocity of approximately 2.7 meters per second.