menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Please Help! Show your work At the school store, you buy 4 pencils and an eraser. The cost of the eraser is $0.85. Your total cost is $1.45. What is the cost of one pencil?
asked
Jan 11, 2022
222k
views
3
votes
Please Help! Show your work
At the school store, you buy 4 pencils and an eraser. The cost of the eraser is $0.85. Your total cost is $1.45. What is the cost of one pencil?
Mathematics
middle-school
Virus
asked
by
Virus
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
1.45-0.85=0.60
0.60/4=0.15
4(0.15)+0.85=1.45
Artem Kachanovskyi
answered
Jan 14, 2022
by
Artem Kachanovskyi
7.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
Answer:
it's 0.15
Explanation:
1.45-0.85= 0.6
0.6 ÷ 4
15
Chriswhite
answered
Jan 18, 2022
by
Chriswhite
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Dec 5, 2024
234k
views
Suppose a market basket consists of 10 pencils, 3 erasers, and 1 calculator. What is the value of this market basket if the price of a pencil is $1, the price of an eraser is $2, and the price of a calculator
Extragorey
asked
Dec 5, 2024
by
Extragorey
8.0k
points
Business
high-school
1
answer
1
vote
234k
views
asked
Jun 27, 2024
156k
views
A student purchases pencils, erasers, and paper clips from a stationery shop. A pencil costs Rs. 5, an eraser costs Re. 1, and a paper clip costs 5 paise. The student buys a total of 100 items for 100
Danilo Dughetti
asked
Jun 27, 2024
by
Danilo Dughetti
8.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
156k
views
asked
Oct 24, 2024
176k
views
2 pencil, 2 pens, and 1 eraser cost a total of $0.20. 2 pencils, 3 pens, and 3 erasers cost a total of $0.41. 4 pencils, 1 pen, and 2 erasers cost $0.42. How much does it cost to buy 1 pencil, 1 pen, and
Angelous
asked
Oct 24, 2024
by
Angelous
7.6k
points
Chemistry
high-school
1
answer
4
votes
176k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org