134k views
20 votes
True or false: The unit price of the chocolates in a box is found by dividing the price of the box by the number of chocolates in the box.

1 Answer

8 votes

Answer:

true

Explanation:

example: $10 for 10 chocolate

10.00÷10=1.00

User Jlabedo
by
8.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories