134k views
20 votes
True or false: The unit price of the chocolates in a box is found by dividing the price of the box by the number of chocolates in the box.

1 Answer

8 votes

Answer:

true

Explanation:

example: $10 for 10 chocolate

10.00÷10=1.00

User Jlabedo
by
5.7k points