18.0k views
2 votes
You can buy 5 cans for green beans at the Village Market for $2.70. You can buy 10

of the same cans of beans at Sam's Club for $6.50. Which place is the better buy?

2 Answers

5 votes

Answer:

Village Market

Explanation:

10 cans at the Village Market is = to $5.40.

But at Sam's Club 10 cans cost $6.50 witch is $1.10 more money your paying when u can save it.

User Ralfe
by
5.2k points
2 votes

Answer:

Village Market

Explanation:

for this question we need to find the unit rate (the rate for one of something).

in this case, we need to find the cost of one can at each store so we can

easily compare the cost to see which one is cheaper

it would be (total cost)/(total number of cans)

Village Market = $2.7/5 = .54 cents per can

Sam's Club = $6.5/10 = .65 cents per can

Since Village Market has a cheaper price per can, it is the better buy.

User Damon Maria
by
6.1k points