164k views
0 votes
Alyssa purchased 3 pounds of peanuts for $8.25. Write an equation that shows the relationship between the cost and the number of pounds purchased

User Gojohnnygo
by
5.0k points

1 Answer

2 votes

Answer:$8.25 ÷ 3= x or 3·x =8.25

Explanation:

3*x=8.25

User SamTheGoodOne
by
5.3k points