menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Your beginning balance on your lunch account is $42. You buy lunch for $1.80 every day and sometimes buy a snack for $0.85. After 20 days, you have a balance of $0.05. How many snacks did you buy? HELP
asked
Mar 7, 2022
229k
views
0
votes
Your beginning balance on your lunch account is $42. You buy lunch for $1.80 every day and sometimes buy a snack for $0.85. After 20 days, you have a balance of $0.05. How many snacks did you buy?
HELP
Mathematics
middle-school
Sleighty
asked
by
Sleighty
7.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
Explaination:
First your going to want to multiply the amount of days by how much money a school lunch costs:
1.80 x 20 = $36
The next step you will minus the amount spent by the beginning balance on your lunch account:
42 - 32 = $6
Then you will want to add the amount of money it costs for a snack untill it adds up high enough where it is close to the amount of money left (or you cant add any more):
0.85 + 0.85 + 0.85 + 0.85 + 0.85 + 0.85 + 0.85 = $5.95
You then count the times you added 0.85 which would be 7 times.
You can also multiply 0.85 by 7 to shorten it up:
0.85 x 7 = $5.95
This would leave $0.05 left.
______________________
Final answer:
After 20 days you would have 7 snacks total.
I hope this helps you out!
Cassim
answered
Mar 14, 2022
by
Cassim
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Feb 17, 2020
112k
views
Your balance is $42. You buy lunch every day for $1.80 and sometimes buy a snack for $0.85. After 20 days you have a balance of $0.05. How much snacks did you buy?
Sbose
asked
Feb 17, 2020
by
Sbose
8.1k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
112k
views
asked
May 14, 2020
202k
views
Your beginning balance on your lunch account is $42. You buy lunch for $1.80 every day and sometimes buy a snack for $0.85. After 20 days, you have a balance of $0.05. How many snacks did you buy?
Polyglot
asked
May 14, 2020
by
Polyglot
8.5k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
202k
views
asked
Dec 7, 2021
74.8k
views
Penelope is raising money for a school trip by selling bags of chips and fruit snacks. The price of each bag of chips is $1.75 and the price of each fruit snack is $1.50. Yesterday Penelope made $42.50
Asterius
asked
Dec 7, 2021
by
Asterius
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
74.8k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org