64.2k views
0 votes
The disk spins about the fixed axis BB, which is inclined at the angle α to the vertical z-axis. A small block A is placed on the disk in its lowest position P at a distance r from the axis when the disk is at rest. The angular velocity ω = theta dot. is then increased very slowly, starting from zero. At what value of ω will the block slip, and at what value of θ will the slip first occur? Use the values α = 25°, r = 0.55 m, and μs = 0.67. What is the critical value of ω if α = 0?

The disk spins about the fixed axis BB, which is inclined at the angle α to the vertical-example-1
User Lanoxx
by
6.9k points

1 Answer

2 votes

Answer: A small block A is placed on the disk in its lowest position P at a distance r from the axis when the disk is at rest. The angular velocity

Step-by-step explanation:

User Pedromtavares
by
6.8k points