199k views
0 votes
Which is a better deal 16 oz for 3.36 or 24oz for 4.80

User Evsheino
by
6.8k points

2 Answers

6 votes

Answer:

A better deal is 24 oz for $4.80

Explanation:

3.36/16 = $0.21/oz

4.80/24 = $0.20/oz

2 votes
The answer would be 24oz for 4.80
User Abhijith Prabhakar
by
6.4k points