199k views
0 votes
Which is a better deal 16 oz for 3.36 or 24oz for 4.80

User Evsheino
by
8.1k points

2 Answers

6 votes

Answer:

A better deal is 24 oz for $4.80

Explanation:

3.36/16 = $0.21/oz

4.80/24 = $0.20/oz

2 votes
The answer would be 24oz for 4.80
User Abhijith Prabhakar
by
7.7k points

Related questions

asked Sep 20, 2023 48.1k views
Pato Loco asked Sep 20, 2023
by Pato Loco
8.2k points
1 answer
1 vote
48.1k views
asked Mar 4, 2024 75.4k views
Jsturtevant asked Mar 4, 2024
by Jsturtevant
8.5k points
1 answer
3 votes
75.4k views