199k views
0 votes
Which is a better deal 16 oz for 3.36 or 24oz for 4.80

User Evsheino
by
5.0k points

2 Answers

6 votes

Answer:

A better deal is 24 oz for $4.80

Explanation:

3.36/16 = $0.21/oz

4.80/24 = $0.20/oz

2 votes
The answer would be 24oz for 4.80
User Abhijith Prabhakar
by
5.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.