130k views
4 votes
If Greg purchased 6 cups of yellow paint for $54, what is the unit price per cup of yellow paint?

2 Answers

4 votes

Answer:

The correct answer is 9.

Explanation:

To get this solution, you would need to use division.


(54)/(6) = 9

--

To be sure that the answer is correct, check your answer.


9*6 = ?


9*5 = 45

Since the easiest way to determine the multiple of 9 is 5, all you need to do is add another 9.


45+9=54

--

**Remember: You are able to check if your answer(s) are correct in any way you are comfortable with.

User Yash Dayal
by
5.1k points
4 votes

Answer:

  • $9 per cup

Explanation:

Let the unit price is x.

6 cups cost $54:

  • 6x = 54
  • x = 54/6
  • x = 9
User Glen Low
by
5.2k points